دهمین همایش روز بازنشسته در کرمان با حضور بیش از 1000 نفر بازنشسته برگزار شد

دهمین همایش روز بازنشسته در کرمان با حضور بیش از 1000 نفر بازنشسته برگزار شد

 به گزارش روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری استان کرمان، دهمین همایش تکریم بازنشستگان کشوری استان کرمان پیش از ظهر امروز با حضور بیش از 1000 نفر از بازنشستگان و در حضور آقای خادمی مدیر بازنشستگی استان،آقای دکتر زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی،مهندس کامیاب معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان،دکتر گرامی مشاور و نماینده استاندار کرمان (استاندار به دلیل حضور در تهران حضورشان در این همایش میسر نگردید)،دکتر محسن بیگی مدیرکل آموزش و پرورش استان،آقای اسماعیلی مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان و سرکار خانم زاهدی عضو شورای شهر کرمان  در محل تالارخانه شهر کرمان برگزار شد. در این مراسم شاد و متنوع که با شکوه خاصی برگزار گردید.

مدیرکل صندوق بازنشستگی کشوری استان کرمان اظهار داشت: تعداد پرداخت وام به بازنشستگان کشوری در سال 93 و 94 نسبت به سال قبل از آن پنج برابر شده  و با وجود همه اقدامات صورت گرفته در خدمت به بازنشستگان، اما این اقدامات با نیازهای واقعی آنها فاصله دارد.

محمد ابراهیم خادمی بیان داشت: صندوق بازنشستگی یک تکلیف اداری دارد که باید آن را انجام دهد، اما وظایف دیگری هم در قبال درخواست‌ها، پیشنهادات و انتقادات جامعه بازنشستگی دارد.

وی نامگذاری روز خانواده و تکریم بازنشستگان برای پیوند عمیق بین اعضای خانواده و این بزرگان بازنشسته دانست و گفت: بحث سلامت و درمان پایه و تکمیلی بازنشستگان از دغدغه‌های اصلی این قشر است و همچنین مورد توجه دولت قرار دارد.

دبیر ستاد بزرگداشت روزتکریم بازنشستگان و مدیر بازنشستگی استان عنوان کرد: کمیسیون‌هایی در این رابطه تشکیل شده تا راهکارهای لازم برای بهبود وضعیت بازنشستگان اندیشیده شود.

در ادامه مهندس محمد جواد کامیاب معاون توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی استاندار کرمان در این همایش اظهار داشت: بازنشستگان صاحبان خرد، اندیشه و فکر جامعه هستند و حیف است در این برهه زمانی از آنها استفاده نشود.

وی ادامه داد: تکریم بازنشستگان تنها به عهده دولت نیست و این امر وظیفه اخلاقی همه آحاد جامعه است و باید قدردانی ویژه‌ای از بازنشستگان از سوی دولت و... صورت گیرد.

کامیاب تصریح کرد: ضرورت دارد تا نظام اجرایی کشور با توجه به ساختاری که دارد توجه ویژه ای به قشر بازنشسته داشته باشد، صندوق‌های بازنشستگی از انسجام بیشتری برخوردار شوند و حمایت‌های بهتری نیز صورت گیرد.

وی ابراز داشت: در سال‌های گذشته به صورت مشخص صندوق بازنشستگی آن طور که باید به هر دلیلی نتوانستند عمل کنند، امیدواریم با طرح ساماندهی در دولت این وظیفه را بهتر ارائه کنیم.

کامیاب اظهار داشت: متناسب با رشد تورم جامعه نتوانستیم حقوق بازنشستگان را افزایش دهیم، هر چند دولت الان هم به صندوق بازنشستگی کمک می‌کند.

وی افزود: یکی از اقدامات استاندار کرمان به عنوان سند توسعه استان در بحث نیروی انسانی است که بازنشستگان نیز در آن مدنظر قرار دارند.

در ادامه جلسه آقای محمد دانشی به نمایندگی از بازنشستگان و آقای دکتر محسن بیگی مدیر کل آموزش و پرورش استان بعنوان سخنرانان جلسه سخنرانی کردند

در پایان جلسه نیز آقای پرفسور زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ونماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: مجلس محکم آماده است تا در مباحث رونق اقتصادی به کمک دولت آید و در برنامه ششم توسعه احکام خاصی را برای بازنشستگان داشته باشیم و یکی از آنها می‌تواند رفع بی‌عدالتی بین بازنشستگان باشد.

محمدمهدی زاهدی پیش از ظهر امروز در دهمین همایش تکریم بازنشستگان در محل خانه شهر کرمان اظهار داشت: در بحث بازنشستگی به نوعی بی‌عدالتی را می‌بینیم که عوامل مختلف در آن دخالت دارد.

وی بیان داشت: صندوق‌های بازنشستگی متعددی در کشور داریم و هر کدام برای پرداخت حقوق زیرمجموعه خود ضوابط و مقررات خود را دارند یا امتیازات خاص می‌دهند.

زاهدی افزود: برخی از صندوق‌های بازنشستگی نیز به دلیل وسعت اعضای زیرمجموعه از جمله فرهنگیان یا برخی صندوق‌های بازنشستگی لشکری محدویت‌های خاص دارند.

وی تصریح کرد: مواردی از صندوق‌های بازنشستگی نیز مانند صندوق بازنشستگی فولاد در حالت ورشکستگی جدی هستند و حقوق نیروهای آنها به موقع پرداخت نمی‌شود و پاداش بازنشستگی از سال 91 پرداخت نشده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از علل بی‌عدالتی در بحث بازنشستگی تعدد صندوق‌ها و ضوابط مختلف حاکم بر آنها است.

زاهدی خاطرنشان کرد: مدیریت‌های صندوق‌های بازنشستگی نیز مزید بر علت بی‌عدالتی شده است، مدیریت این صندوق‌ها برآمده از مجموعه بازنشستگی نیست.

وی افزود: تجربه تلخ 20 تا 30 سال گذشته نشان می‌دهد و مدیریت صندوق‌های بازنشستگی براساس ملاک‌های باندی، گروهی و جریان سیاسی بوده تا براساس ملاک شایسته‌سالاری که کارهای ابتکاری و خلاقانه انجام گیرد.

زاهدی عنوان کرد: صندوق بازنشستگی باید بتوانند از حقوق و مزایا استفاده کرده و از آن در یک فرآیند تولید به معنای واقعی به کار گرفته شود.

وی ابراز داشت: واقعیت این است که به لحاظ این مدیریت‌های غیرحرفه‌ای، بسیاری از صندوق‌های بازنشستگی در وضعیت بحرانی قرار گرفته‌اند.

زاهدی گفت: اگر نتوانیم فکری برای این موضوع کنیم‌ در کمتر از پنج سال آینده با بحرانی مواجه می‌شویم که به راحتی همین حقوق کنونی را نمی‌توانیم داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: یکسری قوانین تصویب کردیم یا دولت مقرراتی وضع کرده که مزید بر علت شده است‌ به عنوان مثال صندوق بازنشستگی فولاد از حمایت وزارت صنعت و معدن به وزارت کار سپرده شد و این جابجایی تعادل را بر هم زد و بحران ایجاد کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: فکر نکردیم که فردی می‌خواهد بازنشسته شود، صندوق از کجا باید پول بیاورد، بحران صندوق‌های بازنشستگی جدی است.

زاهدی ادامه داد: رئیس جمهور و مجموعه دولت همواره صحبت از مسائل پسابرجام و رونق اقتصادی دارند و ما نیز خوشحال می‌شویم که چنین شود، ضمن اینکه این کار به آسانی صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: باید کمک کنیم که دولت بتواند انسجام اقتصادی خود را پیدا کند چون در غیر این صورت طبیعتا نوعی ناامیدی نسبت به دولت ایجاد می‌شود.

زاهدی ابراز داشت: مجلس محکم آماده است تا در مباحث رونق اقتصادی به کمک دولت آید و در برنامه ششم توسعه احکام خاصی را برای بازنشستگان داشته باشیم و یکی از آنها می‌تواند رفع بی‌عدالتی بین بازنشسته‌ها باشد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این بی‌عدالتی هم بین گروه‌های مختلف بازنشستگی وجود دارد و هم میان بازنشستگان یک دستگاه و ما شاهدیم که حقوق بازنشسته‌های آموزش و پرورش قبل از سال 82 با دیگر همکارانشان متفاوت است.

وی بیان داشت: یکی از کارهایی که در مجلس شورای اسلامی آغاز کرده‌ایم، رفع بی‌عدالتی درون و برون دستگاهی برای بازنشستگان است.

زاهدی با بیان اینکه مباحث مربوط به بیمه و تسهیلات را نیز دنبال می‌کنیم، افزود: رئیس جمهور وعده رونق اقتصادی را برای پسابرجام داده است و مجلس هم به کمک دولت می‌رود تا در طرح‌ها و برنامه‌ها برای رفع تبعیض و بی‌عدالتی کاری انجام شود.

در پایان این مراسم کانون بازنشستگان صنعت برق استان کرمان و دانشگاع علوم پزشکی رفسنجان بعنوان کانونهای برتر و سرکار خانم کنیز خدیجه دهقان از خیرین بازنشسته استان و سرکار خانم مهطره طهمورسی از فعالان خانه مهر بازنشستگان بعنوان بازنشستگان برتر استان معرفی شدند.

مراسم همراه با موسیقی زنده استاد افشار،گروه سرود همخوانی خانه مهر بازنشستگان به سرپرستی سرکار خانم کالبدی،اجرای بسیار زیبای استاد قربان نژاد مجری برتر کشوری همراه بود.

 

۲۸ خرداد ۱۳۹۵ ۲۱:۰۹
تعداد بازدید : ۴۵۵

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید